A következő címkéjű bejegyzések mutatása: betegség. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: betegség. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. szeptember 26., vasárnap

Pannival az ügyeletre mentem

Várakozás
Reggel elment Imola a két naggyal az uszodába, kicsit gyakorolni. Rendben meg is jöttek tíz óra körül, minden rendben volt, bár Panni fájlalta a nyakát.

Aztán egyre jobban lezdte fájlalni, minden mozdulatra felszisszent, meg egyéb hangokat adott ki fájdalmában, így aztán ebéd helyett, egy óra körül úgy döntöttünk, hogy bemegyünk a Cavell-be, az ügyeletre.

Sajnos, már visszajáró vendégként, jól ismertem a járást, de igencsak meglepődtem, hogy mennyien vannak. Egy kisbabás párt magunk elé is engedtünk, de aztán a váróban felfedeztük, hogy van még legalább 3 másik egy éven aluli kisgyermek a szüleivel. Igazándiból nem látszottak különösebben betegnek, valószínűleg lázasok lehettek (és első gyerekek) így a szüleik elhatározták, hogy bejönnek valük a kórházba.

Vártunk legalább két órát, ami elég eseménytelenül telt: Panni játszott a telefonomon, én pedig hol szundikáltam, hol Panninak válaszoltam a kérdéseire. Még Chanourri doktort is láttam, aki annak idején vizsgált meg, amikor a dobhártyám perforálódott.

Aztán jött végre egy szimpatikus doki, de egy másik váróba vitt csak minket és mondta, hogy elnézést kér a várakozás és a helyszín miatt, de nagyon sokan vannak és minden vizsgáló foglalt (pedig tudomásom szerint van legalább 4 vagy 5). Megnézte Panni nyakát és megállapította, hogy izomhúzódása van. Itt és itt is van néhány jó leírás magyarul. Itt meg egy rövidke videó, hogy mennyi izom is van a nyakban és hányfelé is kapcsolódnak:


Gallérral
A lényeg az, hogy Pancsi kapott egy gallért a nyaka rögzítéséhez és ezenkívül csak azt mondta a doki, hogy fájdalom csillapításra (amennyiben szükséges) használjunk Nurofent. Ennyi.

Na meg persze tartózkodjon minden erőltetéstől, így aztán a holnapi és csütörtöki úszás már biztosan kiesett, a pénteki tesi óra szintén. Hogy a jövő hétre mennyi marad a húzódásból, az még nem látható előre, de reméljük, hogy a gallér és a pihentetés megteszi a hatását.

---------------------------------------------

Ja, és persze majdnem lemaradt a tanulság: NE FELEJTSETEK EL BEMELEGÍTENI MIELŐTT BÁRMIBE KEZDTEK.

Ime itt egy 3 perc 45 másodperc hosszú program, melynek a neve "Mobility":



Persze, utólag már könnyű okosnak lenni ...

2009. december 11., péntek

Belga H1N1 kampány

www.influenza.be
Flu virus electronmicroscope imageLátom a Tévében, hogy milyen őrület van otthon a zinfluenzával kapcsolatban. Itt nem követem a híreket, de rátaláltam őfelsége kormányának kampányoldalára. Kattintsatok a képre és már ott is vagytok (franciául).


2009. november 16., hétfő

Az vírusos áfium elleni orvosságokrul


Akár még hasznos is lehet:


Ezt az anyagot egy kanadai állatorvos barátomtól kaptam e-mailben.

Olyan tanácsokat tartalmaz, amelyek segíthetnek az influenza elkerülésében.
Annak is érdemes lehet őket alkalmaznia, aki beoltatta magát (valamelyik) influenzavírus elleni vakcinával, mivel egyrészt a védőoltás nem jelent száz százalékos védelmet az adott vírustörzs ellen sem, másrészt a módszer egyéb, hasonló módon terjedő kórokozók ellen is hatásos lehet.

Lentebb található a teljes angol nyelvű változat, a lényegét közreadom magyarul is, azzal a megjegyzéssel, hogy csak kiegészítő módszerekről van szó, melyek szerintem is nagyon hasznosak, de nem szabad kizárólag csak rájuk hagyatkozni.

A következő tanácsok, amelyeket Dr. Oz-tól kaptam, sok értelmes dolgot tartalmaznak és fontos ismerni őket.

Az influenzavírus az orrüregen és a száj-garatüregen keresztül képes fertőzni. Az majdnem lehetetlen, hogy egy nagy járvány esetén elkerüljük a H1N1 vírussal való találkozást, dacára minden elővigyázatosságunknak. Ám nem a vírussal való puszta találkozás, vagyis a megfertőződés okozza a nagyobb problémát, hanem az, ha a vírus képes el is szaporodni a szervezetünkben.

Néhány nagyon egyszerű dolog segíthet megelőzni a fertőződést (vagy legalább lecsökkenteni annak mértékét), illetve a mégiscsak elkapott vírus elszaporodását a szervezetben. Ezen hasznos fogásokat sajnos a hivatalos szervek sem hangsúlyozzák eléggé.


1. Gyakori kézmosás (ezt a tanácsot azért gyakorta hallani)

2. "El a kezekkel a szádtól" módszer.
Próbáld megállni, hogy nem nyúlsz az arcodhoz és főleg a szádhoz a kezeddel, csakis alapos kézmosás után. (Bizonyított, hogy sok, légúti betegséget okozó vírus nem közvetlen cseppfertőzéssel terjed emberről emberre, hanem úgy, hogy a vírussal fertőződött tárgyakat megfogod és utána a kezedről a vírust szépen lenyalod. A szájvédő maszk azért is hasznos, mert ezt is megakadályozza.)

3. Gargarizálj naponta kétszer meleg sós vízzel (vagy Hydrogen-peroxidos vízzel, ha nem bízol a sóban.)
A H1N1 vírusnak ugyanis a fertőzést követően 2-3 napra van szüksége ahhoz, hogy a száj és/vagy orrüregben
elszaporodjon és kialakítsa a tüneteket. Egy egyszerű gargarizálással nagyban csökkenthető a vírusok szaporodása,illetve mennyisége. Ne becsüld le ezt az egyszerű, olcsó és hatásos megelőző módszert.


4. Hasonlóan az előzőekhez, az orrüregeidet is tisztítsd ki legalább naponta egyszer meleg sós vízzel.
Van, aki óvatosan vizet szippant fel az orrába és úgy öblíti ki azt, ami nagyon jó tisztító módszer, de erre nem mindenki képes. Arra viszont igen, hogy egy meleg sós vízbe mártott fültisztítópálcával naponta végigtörölje belülről az orrát. Nagyon jó módszer a vírusok számának lecsökkentésére.

5. Erősítsd az immunrendszeredet magas C-vitamin tartalmú zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával! Ha a C-vitamin szükségletedet tablettákkal fedezed, figyelj arra, hogy azok cinket is tartalmazzanak, mivel a cink elősegíti a C-vitamin felszívódását.


6. Igyál olyan sok meleg folyadékot (tea, gyenge kávé, kakaó stb.), amennyit csak lehet! A meleg folyadékok fogyasztása hasonló hatású, mint a gargarizálás, csak az ellenkező irányban. Lemossák a szaporodó vírusokat a torokból a gyomorba, ahol azok nem tudnak tovább szaporodni és ártalmatlanná válnak.

Végül egy felhívással zárul az angol anyag:

"Küldd tovább ezt az e-mailt az ismerőseidnek. Soha nem tudhatod, ki veszi figyelembe - és marad miatta életben"

--------------------------------------------------------------------------
The only portals of entry are the nostrils and mouth/throat. In a global epidemic of this nature, it's almost impossible to avoid coming into contact with H1N1 in spite of all precautions. Contact with H1N1 is not so much of a problem as proliferation is.

While you are still healthy and not showing any symptoms of H1N1 infection, in order to prevent proliferation, aggravation of symptoms and development of secondary infections, some very simple steps, not fully highlighted in most official communications, can be practiced (instead of focusing on how to stock N95 or Tamiflu):

1. Frequent hand-washing (well highlighted in all official communications).

2. "Hands-off-the-face" approach. Resist all temptations to touch any part of face (unless you want to eat or bathe.)

3. *Gargle twice a day with warm salt water (use Listerine or Hydrogen Peroxide if you don't trust salt). *H1N1 takes 2-3 days after initial infection in the throat/ nasal cavity to proliferate and show characteristic symptoms. Simple gargling prevents proliferation. In a way, gargling with salt water has the same effect on a healthy individual that Tamiflu has on an infected one. Don't underestimate this simple, inexpensive and powerful preventative method.

4. Similar to 3 above, *clean your nostrils at least once every day with warm salt water, or hydrogen peroxide. *Not everybody may be good at Jala Neti or Sutra Neti (very good Yoga asanas to clean nasal cavities), but *blowing the nose softly once a day and swabbing both nostrils with cotton buds dipped in warm salt water is very effective in bringing down viral population.*

5. *Boost your natural immunity with foods that are rich in Vitamin C (Amla and other citrus fruits). *If you have to supplement with Vitamin C tablets, make sure that it also has Zinc to boost absorption.

6. *Drink as much of warm liquids (tea, coffee, etc) as you can. *Drinking warm liquids has the same effect as gargling, but in the reverse direction. They wash off proliferating viruses from the throat into the stomach where they cannot survive, proliferate or do any harm.

Pass this on to your entire e-list. You never know who might pay attention to it - and STAY ALIVE because of it.

2009. február 5., csütörtök

Fokozódik az egészségügyi helyzet

Pancsi már talán valamivel jobban van, láza nincs, de a fejét folymatosan fájlalja, ezért a héten már nem gog suliba menni. Ma délután mennek a doktorhoz, de - a tervektől eltérően - Geri is csatlakozik hozzájuk, mivel ma reggel félhatkor hányt szegénykém egy keveset, nem sokat, de ahhoz eleget, hogy ne engedjük oviba.

Pedig tegnap tök egyedül ment busszal, mert nem akarta hogy kocsival vigye Imola (vagy én) később. Ugyes fiú. A hányásnál is igyekezett nagyon okosan viselkedni, panaszolta is, hogy szólt nekem, de én nem keltem fel ... sajnos, ez jellemző rám.

2009. február 2., hétfő

Pancsi lázas lett

Most hívtak a suliból: Pancsika az Infirmary-ban (kb. mint az orvosi szoba a mi időnkben) van, 38.2 a láza ... riasztottam egyből Imolát, aki már úton is volt. Azt hiszem, most nem megy Pancsi egy darabig a suliba, de holnap biztos nem, aztán meg meglátjuk.

Pedig már kezdtem azt hinni, hogy megússzuk az itteni vírusok támadását, mert eddig elég jól sikerült lavíroznunk a sok beteg között. Viszont azt is látom a múlt évből, hogy március csapott le ránk annak idején nagyon. Remélem most jobb lesz, és Pannin is átmegy gyorsan a betegség.

- × - × - × - UPDATE - × - × - × -

Az otthoni mérés már csak hőemelkedést mért: 36.9 volt a hőmérséklete Panninak. Mindenesetre holnap otthon marad, aztán majd meglátjuk. Biztos, hogy van valami nyavalya a levegőben, mert fájlalja a fejét és fáradtnak is látszik. Ráfér egy kis pihenés.

- × - × - × - UPDATE 2  - × - × - × -

Lefekvés előtt sem volt láz, 36.3 volt a hőmérséklet. Mindenesetre itthon marad Pancsi holnap, de ha nem lesz semmi hőfok, akkor szerdán már ismét suliban lesz.

2008. június 10., kedd

Bárányhimlő veszély!

Sajnos Geri egyik csoporttársa himlős lett, így most mi is kicsit aggódni kezdtünk, mert Szabi pont pénteken - a Pancsira várakozás közben - 'nyalta' végig a csoport szinte minden játékát...

Plusz az is lehet, hogy Geri még bármikor hazahozza a vírust...

Szabi még nem volt himlos és Geri két évvel ezelotti himlojekor Pancsin sem jöttek ki a kiütések. Elég rossz az idozítés, mert július 5-én mennénk haza autóval és egy esetleges himlő ebbe nagyon be tudná kavarni - nem is említve azt a pocsék érzést amit a kis betegnek még kellen szenvedni. Emlékeim szerint az elso hét tényleg kiütés.
Reméljük a legjobbakat...

2008. március 10., hétfő

Vírus - továbbra is

Sajnos nem adja fel a vírusunk: éjszaka néztem a gyerekeket 23.40 körül és nem éreztem kézrátétre egyiküket sem lázasnak ... aztán kijött Pancsi 0.20 körül, hogy nagyon fázik. Megmértem és 39,8 fok volt a láza ... Azonnal vizet engedtem a kádba és kapott 6 ml Perdolant is. Negyed óra fürdőzést követően a láza lement 38,6-ra és most (1.32) már "csak" 38,3 ...

Szóval nagyon komolyan csap a vírus, remélem, hogy Szabikánál nem lesz azért ilyen, 40 fok körüli hőmérséklet.


Az alábbi képen látható, hogy milyen "komoly" nyilvántartás segíti a küzdelmet a vírus ellen ... az első lapon még csak Geri adatai, aztán Panni is saját oszlopot kapott, majd - sajnos - Szabika is. Szerencsére Szabi esetében a számok nem olyan magasak, mint a nagyoknál ... (katt a képre a nagyításhoz).

Gyerekek láz-adatai és kezeléseik ... KATT a nagyításhoz

2008. március 9., vasárnap

Vírus : család - 6 : 0

Ugyanis Szabi is belázasodott (hőemelkedett) egy kicsit és Pancsinak is 38,8-at mértem tegnap éjszaka ... szóval 6 találatot tudhat magának ez a vírus ...

Szerencsére azért nincsenek nagyon rosszul a gyerekek, nem nagyon levertek.

Nagyon jó a szer amit a doki felírt, tényleg odavág a láznak. 32 mg paracetamolt tartalmaz milliliterenként, szóval elég tömény az anyag. A neten talált forrás szerint a terápiás adag 20 mg/tetsúly kg, maximum 150mg/tskg vihető be egy nap.

Mindenkinek csak ajánlani tudom ezt az érdekes írást.

2008. március 8., szombat

Újra támadott a vírus!

És most szegény Gerit kapta el, nagyon csúnyán.

Este minden a szokásos módon történt, bár Geri elég levert volt, de a fáradtságnak tudtuk be. "Kosznapot" tartottunk a nagyoknak, mert Geri elaludt 19.40-re a TV előtt, de mikor bevittem az ágyába nem éreztem melegnek.

Aztán Imola megnézte 22.10 körül és megdöbbenve mértük meg a lázát: 39,0 fok! Azonnal kapott egy fél Algopyrint és vizes borogatást is tettünk rá. Ezekután a láz alakulása:
38,7 - 22.40
38,1 - 23.15
38,1 - 00.23

Ekkor én is eleludtam Geri mellet és Imola ébresztett 03.30 körül, hogy nagyon forró Geri. Megmértük a lázát ismét és 39,8 fokos volt! Ezt már nem vettük könnyedén azonnal hívtam az SOS Medicines-t, hogy küldjenek egy orvost, mondták, hogy kb. másfél óra ... Gerinek megengedtem a kádat kb 31-32 fokos vízzel és abban ücsörgött csaknam negyed órát. A láza le is ment 38,2 fokra ...

04.20-kor megjött a doki, ugyanaz aki minket is megnézett kedden. Megvizsgálta Gerit és mondta, hogy nincs begyulladva a füle és a tüdeje is rendben van. A mandulkáit látta nagyon nagynak és biztosított arról, hogy - sajnos - gyerekek esetében az ilyen magas láz egyáltalán nem szokatlan. Mondta, hogy aggodalomra nincs különösebb ok, mivel eddig a láz reagált a csillapításra. Írt fel lázcsillapító szirupokat, elkért 85 eurót és távozott - nagyon szimpatikus doki, a neve dr. Nicolas LEONARDY.

Én elmentem az éjszakai gyógyszertárba a szirupokért. Az Alsemberg / Floreal sarkán lévő gyógyszertár volt ügyeletes, de a kiírás szerint a http://www.fpb.be/ honlapon lehet az aktuális listát megtalálni [mostmár ezt is tudjuk...] - 17 € volt a két szirup (Perdolan és Junifen) ...

Mire hazaértem Geri már aludt. Aztán mikor 05.50-kor mértük, megint 39,4 fok volt szegénykém ... úgyhogy kapott a Perdolanból egy 22 kg-os méretű adagot. Sajnos most (06:30) még mindig 39,2 fok a láza ...

----------------
07:18-ra szerencsére lement 37,8-ra ...

2008. március 6., csütörtök

Influenza 4

Szóval volt a doki kedden, megvizsgált mindketőnket (Imolát és engem) és megállapította, hogy valami vírusunk van ... eddig is gondoltuk. Elkért 66 eurót ... hát nem olcsó itt a vizitáció. Bár Szabit is elvittem kedden a doktornőhöz, és ő mondta, hogy emeli a díját 35-ről 40 €-ra ... szóval kettőnknek a 66 gész jutányos ár, főleg, hogy ki se kellett mozdulni itthonról.
Mostanra azért jobban vagyunk. Imola még elég csúnyán köhög, de már elmúlt a hőemelkedős korszak neki és nekem is.

2008. március 4., kedd

Influenza 3

Sajnos nem tartott sokáig a mentessége a gyerekeknek ... Szabi már 37,8-as hőfokkal bír. Szóval ma már biztos nem kapja meg a védőoltását, de legalább kihasználjuk az időpontot a doktornőnél és megvizsgálja a kis csibészt. Amúgy a kedélye rendben van, de egy kicsit le van lassulva.
+ kihívtam az orvost hozzánk is, az SOS Medicines elméletileg egy úrán belül orvost küld ha hívják. Számuk: 02 513 02 02. Legaláb megvizsgálják Imolát és engem is ... ha elment a doki majd jelentkezem.

Influenza 2

Úgy tűnik, hogy Imola jobban lett - ma már ő vitte reggel a gyerekeket a suliba. Viszont én is elkaptam a kórt, tegnap este már rendesen belázasodtam, viszont most reggelre már 38,7 volt a lázam ... két algopyrin viszont megtette a hatását, már egész jól érzem magam. Viszont elmegyek keresek egy orvost és szerintem kiíratom magam.
A gyerekek továbra is jól vannak, remélem megússzák ...

2008. március 3., hétfő

Komolyan támadott az influenza

És most itthon is vagyok, mert Imolát, szegényt, teljesen kiütötte: 38,5 a láza, nagyon fáj a torka és fel sem tud kellni ... így a mai és a holnapi napot kivettem, remélem, hogy rendbe jön két nap alatt.


Már hétvégén is elég pocsékul volt, vasárnap már szinte végig feküdt, hol hurutusan, hol szárazon köhögött, de úgy tűnik, hogy mára sokkal rosszabbul lett. Remélem ez a fordulónap ... ha holnap is így marad, orvoshoz megyünk - biztos, ami biztos.


Szerencsére a gyerekek - még - jól vannak, egyiken sincs jele a fertőzésnek, Geri taknyos csak egy kicsit reggelente, de az is teljesen elhanyagolható ... remélem nem terjed tovább.